Bez konserwantów i blisko natury

Co jest główną cechą kosmetyków domowych, która decyduje o ich walorach? Najważniejsze jest to, że mamy od początku do końca pełną kontrolę nad procesem ich powstawania. Nie musimy obdarzać kredytem zaufania koncernów farmakologicznych ani nikogo z zewnątrz.

Polegamy na recepturze wypróbowanej przez wiele wcześniejszych pokoleń, a to ważki argument. Sprawa kolejna to używane składniki. Sami dobieramy źródło ich pochodzenia i bierzemy za to odpowiedzialność. Tu pojawia się pewne ryzyko, o którym warto pamiętać.

Owoce, warzywa czy zboża, które należą do kluczowych składników domowych preparatów nie zawsze są uprawiane zgodnie z ekologicznymi standardami. Jeśli mają w sobie sztuczne nawozy lub pestycydy, mogą ujemnie zadziałać na skórę.

Na szczęście w obecnych czasach wybór rynkowy jest tak bogaty, że bez większego problemu znajdziemy dary natury z eko-upraw, gdzie stosowane są wyłącznie naturalne środki ochrony roślin, a czasami nie używa się ich wcale.

Takie certyfikowane jarzyny i owoce nadają się idealnie do chałupniczego wyrobu kosmetyków, choć należy liczyć się z tym, że za tę jakość zapłacimy nieco więcej. Chyba lepiej jednak zainwestować w produkt z dobrego źródła aniżeli ryzykować powikłania i reakcję uczuleniową. Czasami przebiega ona gwałtownie, a nie o to przecież chodzi.

Polecamy rozpoczęcie domowej produkcji. Teraz przybliżymy kilka popularnych i sprawdzonych przepisów na kosmetyki, które każda pani może zrobić sama.

Podziel się na:

Wyślij komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *