Dla fanów gryzoni – zwierzęta domowe

Sympatyczne i lubiane przez wiele osób są inne zwierzęta domowe – także futerkowe, ale dużo mniejsze. Chodzi o gryzonie, które zajmują kolejną pozycję na liście ulubionych domowych pupili, zaraz za wymienionymi już psami i kotami.

Gryzonie jako zwierzęta domowe to dobry pomysł szczególnie w małych mieszkaniach, w których pobyt większego stworzenia może stanowić kłopot. Trzeba jedynie wydzielić miejsce na klatkę i cieszyć się nowym towarzystwem.

Istnieją jednak pewne pułapki związane z hodowaniem zwierząt domowych tego rodzaju. Bardzo łatwo kupić chomika lub szczura, ale zazwyczaj są to osobniki obciążone genetycznie. Pochodzą bowiem z hodowli zwierząt laboratoryjnych, więc są narażone na wiele chorób.

organizowanie organizacja pikników imprezy i pikniki dla dzieci

Czas życia przeciętnego gryzonia jest krótki i wynosi około trzech lat. Nieco lepiej ta statystyka wypada w przypadku królików czy szynszyli. Silne i zadbane mogą przeżyć nawet siedem lat, ale nie jest to regułą.

Dlatego zalecamy, aby nie kupować gryzonia w pierwszym lepszym sklepie zoologicznym. Poszukajmy renomowanej hodowli, gdzie znajdują się zwierzęta domowe o sprawdzonym pochodzeniu i stale kontrolowane przez weterynarza. Zapłacimy więcej, ale w zamian za to będziemy się dłużej cieszyć kudłatą kuleczką.

Zazwyczaj gryzoń czuje się dobrze w klatce lub w szklanym akwarium. Musi mieć tam miękkie trociny (regularnie wymieniane ze względu na zanieczyszczenia), zasobnik ze świeżą wodą, dobrej jakości pokarm i zestaw zabawek. Te ostatnie są ważne szczególnie dla szczurów i chomików.

Podziel się na:

Wyślij komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *