Dzieci i zwierzęta

Dzieci i zwierzętaNajwięcej problemów i wątpliwości często budzi to, jak ułożą się relacje pomiędzy zwierzęciem a mieszkającymi w domu dziećmi.

Sprawa nie jest prosta, albowiem dzieci bywają bardzo łase na uwagę i zainteresowanie dorosłych. Obecność na przykład psa nieco zmienia układ sił.

Zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach zwierzę jest w centrum uwagi, co niektóre dzieci biorą do siebie. Stają się apatyczne, ale również agresywne i pełne irytacji.

W skrajnych przypadkach mogą usiłować fizycznie zagrozić zwierzakowi, co jest już bardzo groźne dla obu stron tego „konfliktu”.

Rodzice mają zatem wielką rolę do odegrania i nie mogą się zapomnieć w entuzjazmie wynikającym z przygarnięcia nowego lokatora. Słuszne jest z pewnością przyzwyczajanie dzieci do zwierząt i budowanie pozytywnych skojarzeń na tej linii.

Tylko jeśli wychowanie w tym zakresie zacznie się wcześnie, dziecko będzie wrażliwe na zwierzęcą krzywdę i będzie się odnosiło do innych gatunków z szacunkiem i troską.

Obojętność, znieczulica i uprzedmiotowianie zwierząt to przejaw nowego barbarzyństwa, któremu musimy się przeciwstawiać – bez względu na wyznanie czy światopogląd. Zaangażujemy więc swoją pociechę w szykowanie miejsca dla zwierzaka. Niech cieszy się już na wstępie razem z nami.

Warto wspólnie z potomstwem pójść na zakupy, aby zaopatrzyć się w zwierzęcą wyprawkę. Kupmy karmę, kojec lub terrarium (zależnie od tego, jaki zwierzak się u nas zjawi), zabawki i całą resztę niezbędnych akcesoriów. Jeśli dzieciak złapie bakcyla, na pewno szybko zaprzyjaźni się z pupilem.

http://kiddyfave.com/domki-dla-lalek,225,0.html