Jak pogodzić zwierzęta

Jak pogodzić zwierzętaCzasami jeden pupil w mieszkaniu to za mało i pojawia się pokusa, aby dać dom kolejnemu. To, że ludzie będą entuzjastami tej koncepcji nie oznacza, że dotychczasowy koci lub psi król zareaguje podobnie.

Wszakże zwierzaki, choć udomowione, traktują lokum jako własne terytorium – strefę wpływów, której nie powinni naruszać intruzi. Dlatego próba wprowadzania nowego zwierzaka może napotkać silny opór.

Nie ma jednakże reguły – może się zdarzyć tak, że kot lub pies nie będzie specjalnie oponował. Wtedy możemy się jedynie cieszyć. Co zrobić, gdy spełni się mniej optymistyczny scenariusz?

Nie musimy od razu rezygnować z planów, nawet gdy dochodzi do ostrych starć pomiędzy zwierzętami. Krokiem w dobrą stronę jest konsultacja ze zwierzęcym psychologiem.

Tę popularną na Zachodzie funkcję sprawują behawioryści zajmujący się psychiką zwierząt. Często są również treserami i potrafią skutecznie rozwiązywać problemy psów i kotów. Stosując się do ich wskazówek i odbywając specjalne sesje da się po jakimś czasie usunąć przeszkody. Otworzy to pole do pokojowego współżycia zwierzaków.

Dotyczy to także sytuacji, gdy pod jednym dachem żyć mają razem pies i kot. Stereotyp głosi, że oba gatunki raczej się nie lubią, ale sporo zależy od uwarunkowań. Jeżeli oba stworzenia znają się od maleńkości i razem wychowują, powinny się akceptować. Będą bowiem dla siebie naturalnymi partnerami w stadzie.

pompyogrodowealko.pl