Kuweta – sprawa kluczowa

Mając w domu kota musimy zapewnić mu warunki do załatwiania się. Dotyczy to szczególnie kotów niewychodzących, które będą cały czas przebywać w domu. O ile psa można wyprowadzić na siusiu, z kotem ten patent raczej nie wypali.

Wynaleziono na szczęście kuwetę, która spełnia funkcję kociej toalety. Jest to płytki plastikowy pojemnik, przypominający miskę, ale zwykle prostokątny. Trzeba postawić ją w jednym miejscu (najlepiej w łazience lub w przedpokoju) i oswajać czworonoga z tym przybytkiem. Rzadko kiedy jest to problematyczne, albowiem korzystanie z kuwety leży w kociej naturze.

Dobierając kuwetkę musimy brać pod uwagę wielkość kota. Oferowane modele zwykle są podobnych rozmiarów, mogą jednak różnić się głębokością. Zdecydowanie lepiej nabyć kuwetę większą niż mniejszą, bo czasami kiciusie potrzebują nieco przestrzeni.

Nim potrzeba zostanie załatwiona niemal każdy kot odbywa specyficzny rytuał, szukając optymalnego ułożenia i układając piasek w najlepszy sposób. Właśnie piasek, zwany także żwirkiem to kolejna istotna sprawa.

W każdej kuwecie trzeba umieścić żwirek. Pochłania on zapach moczu i wchłania go, tworząc twarde bryłki. Można je łatwo usunąć i wyrzucić, w razie potrzeby uzupełniając braki. W sklepowej ofercie jest wiele typów – żwirek bentonitowy, silikonowy czy drewniany. Metodą prób i błędów znajdziemy odpowiedni.

Podziel się na:

Wyślij komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *