Pies jak członek rodziny – opieka nad psem

Chyba pierwsze miejsce na liście zwierząt, które budzą najwięcej pozytywnych emocji i są najmilej widziane w domach zajmują psy. Ich szczególna pozycja jest w dużej mierze uwarunkowana kulturowo oraz historycznie.

Slogan „najlepszy przyjaciel człowieka” nie wziął się znikąd. Już wiele wieków temu udomowiony pies towarzyszył w polowaniach, był również ważną linią obrony przed agresorami.

To psie dziedzictwo przekazywano z pokolenia na pokolenie i nie można się dziwić, że przetrwało ono do dziś. Istnieje także pozytywny stereotyp psa jako zwierzęcia, które dozgonnie przywiązuje się do właściciela. Nie brak życiowych przykładów na słuszność tej tezy.

Opieka nad psem nie jest bardzo wymagająca, ale na pewno trzeba mu poświęcać więcej uwagi niż kotu. Psy są stworzeniami bardzo towarzyskimi, uwielbiają przebywać z ludźmi, wspólnie z nimi spacerować i się bawić dlatego traktowane są jak zwierzęta domowe.

Wyprowadzanie tego czworonoga na spacer to podstawowy obowiązek. Na dworze pies załatwia potrzeby fizjologiczne, rusza się (co dobrze wpływa na jego kondycję), ale również zapoznaje się z otaczającym światem. Warto go do niego przyzwyczajać ponieważ wtedy opieka nad psem będzie łatwiejsza, szczególnie jeśli zamierzamy brać pieska na wakacyjne wyjazdy .

Oczywiście ile psów, tyle charakterów. Dostępne są dziesiątki ras, różniących się gabarytami dorosłych osobników, ich usposobieniem i wymaganiami. Odradzamy sięgania po rasy, którym nie będziemy w stanie sprostać fizycznie ani finansowo bo opieka nad takim psem będzie stwarzać nam dużo problemów.

Podziel się na:

Wyślij komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *