Żółw towarzyszem na lata

Gady fascynują i budzą sporą sympatię wielu ludzi. Mogą robić wrażenie zwierząt niekontaktowych i trudnych, ale to pozory. Ci, którzy zdecydowali się na nie są z tego wyboru bardzo zadowoleni. Obok jaszczurek występujących w licznych odmianach, dużą popularnością cieszą się żółwie.

Ogromną zaletą tego gatunku jest długowieczność. Egzemplarze hodowane w domowych warunkach często żyją kilkadziesiąt lat, zwłaszcza gdy trafiły do właścicieli jako osobniki młode. Oznacza to, że żółw może przejść z ojca na syna, jeśli tata postara się, by jego potomek złapał gadziego bakcyla.

Do terrariów trafiają zwykle żółwie wodne – czerwonolice. Pochodzą one z Ameryki Południowej, są żywotne, odporne i świetnie przystosowują się do nowego środowiska. Im więcej żółw będzie miał przestrzeni, tym lepiej.

Terrarium powinno być właściwie oświetlone, obowiązkowo z wodnym akwenem oraz dekoracjami imitującymi naturalne środowisko gada. Podstawą diety są niektóre warzywa i owoce, a także świeże mięso. Wszelkie informacje znajdziemy na specjalistycznych stronach internetowych.

Nieco mniej zachodu przy hodowli wymaga żółw stepowy. Najszczęśliwszy będzie w cieple i z solidną porcją piasku pod łapkami. Zdrowie żółwi także trzeba kontrolować u weterynarza. Do typowych dolegliwości należy grzybica skorupy, którą należy regularnie natłuszczać odpowiednimi preparatami.

Podziel się na:

Wyślij komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *